!!!!! ONLY FOR TEKKIES TEAM !!!!!!

GUE Basic five / UTD BASIC SIX

 

Celý cvik začíná signálem: ty, dívej se, cvičíme cvik pět / šest.
Odpověď partáka: ok, pět / šest.
Vy cvičíte, váš parťák vás sleduje, je připraven pomoci v nebezpečí a dělá vám prostorovou referenci- upozorňuje vás signály na úpravu hloubky při cvičení.
Mezi jednotlivými cviky dělejte pauzu, aby bylo poznat že je cvik ukončen.
Před cvičením s automatikami zkontrolujeme funkčnost záložní automatiky zmáčknutím sprchy s náustkem otočeným dolů, aby nedošlo k freeflow.

 

1. Vyjmutí automatiky z úst a následné vrácení zpět

Pravou rukou uchopíme hlavní automatiku za hadici u druhého stupně, ne přímo za automatiku samotnou, aby jsme nezakryli sprchu, kterou potřebuje náš buddy pro nádech a vyčištění druhého stupně od vody.
Vyndávaný náustek směřujeme dolů, aby nedošlo k freeflow.
Snažíme se nevydechovat, aby jsme neztráceli hloubku. Pokud před sdílením necháme v plicích správné množství plynu, tak nebudeme muset při vyjmutí automatiky vydechovat přebytečný plyn z úst. ( je to přesný opak toho co jste se učili v základních kurzech, ale jste již pokročilí potápěči a dokážete si uvědomit možné riziko zadrženého dechu při výstupu k hladině). Po chvilce vrátíme stejným způsobem automatiku zpět do úst. Pokud potřebujeme mačkat sprchu, tak pravou rukou, kterou vkládáme automatiku zpět do pusy.

 

2) Přechod z hlavní automatiky na záložní a zpět

Stejně jako u cviku číslo 1 vyjmeme hlavní automatiku z pusy a pak levou rukou vkládáme záložní automatiku do úst. Zároveň chytáme pravou rukou karabinu na dlouhé hadici a otočením zápěstí zespodu nahoru (jako když jíte lžící) jí přicvaknete bez koukání na pravý prsní d-kroužek. Tento pohyb zacvakávání je důležitým prvkem nejen pro přechod mezi hlavní a založní automatikou, ale i pro switch na stage. Správné umístění d- kroužku nám velmi usnadní tento pohyb.
 Po chvilce provedeme změnu automatik.
 Pravou rukou odepínáme (opět bez koukání) hlavní automatiku a zkontrolujeme, že dává plyn (při delším nepoužívání hlavní automatiky by mohlo dojít k zavření ventilu). Kontrolu můžeme provést před odcvaknutím nebo až po odcvaknuti z d-kroužku. 
Když je karabina odcvaknutá můžeme levou rukou chytit záložní automatiku a provést výměnu. Záložní automatiku nevypliváváme, aby nedošlo i přes zavřený venturiho ventil k free flow.

 

3) Modifikovaný safety drill- OOG

Pravou rukou uchopíme hadici hlavní automatiky ihned za druhým stupněm a na vteřinu předkloněnou hlavou (tak, aby nám hadice lehce sklouzla po hlavě a nesrazila masku) podáme automatiku směrem k buddymu. Jakmile se blíží ruka s podávanou automatikou k hlavě buddyho, tak vytočíme zápěstí tak, aby náustek směřoval směrem k parťákovi.

 

Jakmile dokončíme tento celý pohyb tak levou rukou vkládáme záložní automatiku k sobě do pusy.

 

V GUE se používá kabel světla NAD hadicí a je tedy v tomto bodě cviku nutné přehození světla do druhé ruky a protočení kabelu spodem okolo podávané hadice z automatiky. Pokud používáme světlo s umístěním kabelu POD hlavní automatikou tak samozřejmě rozmotání kabelu světla neděláte.

 

Následně přendáme podávanou automatiku do levé ruky a pravou jedeme jakoby se signálem OK po hadici, až ke kanystru a uvolníme hadici zpod něj. Následně uvolníme celou hadici a zkontrolujeme její uvolnění – lehkým zatažením – kontrola že není nikde zaseklá.

 

Následně opačným postupem umístíme hadici zpět pod kanystr světla, přehodíme si druhý stupeň z levé ruky do pravé. Protočíme kabelů světla horem přes hadici a levou rukou uchopíme vzniklý malý oblouk a přendáme si hadici přes hlavu. Vyměníme automatiky tak, aby se nespustil freeflow. Zkontrolujeme že kabel není nikde zamotán.

 

4) Ztráta hlavní automatiky a zpětné nalezení (dvě metody) TENTO cvik je pouze u UTD

Uchopíme hlavní automatiku a odhodíme jí za pravé rameno, jako by nám ji někdo nechtíc vykopl ploutví.

 

Nakloníme se v celé ose do prava tak, aby nám automatika sjela na pravou stranu. Pravou nataženou rukou pohybujeme směrem z před hrudníku, ke stehnu, k lahvím a velkým obloukem opět před sebe. V této chvíli by měla být automatika někde mezi krkem a nataženou pravou rukou. Levou rukou dohledáváme hadici automatiky tak, že se dotkneme prstů natažené pravé ruky a postupujeme až k pravému uchu tak, abychom nevynechali žádné místo a našli ztracenou automatiku. Častou chybou je chaotické hledání hadice levou rukou…. Daleko efektivnější je výše popsaný pohyb od konečků prstů, po pravé ucho. Po nálezu hadice vložíme automatiku zpět do pusy, rozdýcháme jí a předvádíme druhý způsob dohledání.

 

Ztracenou automatiku se snažíme nahmátnout za hlavou, kde nám vedou dvě hadice, z nichž jedna je záložní automatika a druhá je právě ta ztracená. Po lokalizaci ztracené automatiky vložíme zpět do pusy a vyčistíme jí k dýchání. Pokud by jste hlavní automatiku nedokázali za hlavou lokalizovat, tak stačí sáhnout na hrudník kde vede šikmo hadice k hlavní automatice.

 

5) Zaplavení a vyfouknutí masky

Masku lehce odklopime od čela a tím jí zaplavíme. Při odklápění můžeme do masky lehce fouknout nosem, aby v masce nevznikl zbytečný podtlak a nehrkla nám voda do nosu. Snažíme se nevyfukovat a nenadechovat nijak zvlášť hodně, abychom neměnili hloubku ve které cvičíme. Po zaplavení masku nepouštíme, ale ihned přikopíme a přimáčneme na čele. Následně foukneme nosem do masky, aby vydechovaný vzduchem vytěsnil napuštěnou vodu. Při tomto vyfukování je důležité zaklonit hlavu směrem k hladině a lehké přimáčknutí na čele, aby přebytečný vzduch unikal okolo nosu a ne okolo čela. Znovu je potřeba vydechovat jen tolik, abychom vypudili vodu z masky a abychom neztráceli náš trim. Upravíme kuklu. K nandavání masky můžete použít obě ruce i když jednou rukou je to složitější a při použití světla zbytečně neoslňujeme partnera. Při cvičení nezavíráme oči, abychom viděli buddyho a byli schopni udržet hloubku.

 

6) Sundání a nasazení masky

Stejným postupem jako na začátku cviku 5) masku zaplavíme a pak úplně sundáme. Ukážeme před sebou a následně masku zpět nasadíme. Pokud je to třeba tak před nasazením na obličej zkontrolujeme umístění nosu (aby jste si jí nenasadili obráceně).

 

Masku primáčknete k obličeji, můžete ji rovnou vyfouknout a pak nasadit pásek, nebo nasadit pásek a pak vyfouknout. Pokud to zvládáte jen jednou rukou (pravou) tak vám gratulujeme.
Celý cvik můžete modifikovat vyndáním záložní masky z pravé kapsy a nasazením záložní masky.

 

Celý cvik BASIC FIVE / BASIC SIX zakončíme signálem OK. Buddy odpovídá taktéž OK.

 

Dokument pdf ke stažení